Kobiety i buty – opowieść o miłości

Najpierw był Kopciuszek.

Wyjaśniamy fascynujące powody dla których obuwie uwodzi nasze fantazje i opróżniania nasze portfele – bardziej niż kiedykolwiek .

Długo przed ściętymi obcasami o egzotycznych nazwach (np Louboutin), buty stały się obiektem pożądania, a nastolatki były szalone na punkcie butów. Ale ostatnio, mamy dowód jak bardzo były one szalone: podczas gdy dzięki recesji, sprzedaż większości rzeczy spadła, sprzedaż obuwia wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

jedzaca

 

Kupowanie butów zawsze miało prawie nadprzyrodzone skutki – jak np. błyskawiczne zaktualizowanie stroju z ostatniego roku lub po prostu poczucie, że na wystrzałowych szpilkach jest się gorętszym od samego piekła – ale to jeszcze nie w pełni wyjaśnia, w jaki sposób obuwie bije rekordy sprzedaży. Zdaje się że naukowcy mają na to odpowiedź: okazuje się, że kobiety zawsze miały hopla na punkcie butów, nawet w ciężkich czasach recesji.

 

Dlaczego?

Przede wszystkim w naszym organizmie wyraźnie wzrasta dobre samopoczucie gdy kupujemy nowe ubrania. „Neuroprzekaźnik dopamina jest uwalniana, zapewniając dobre samopoczucie. Podobnie jak po przyjęciu narkotyku”, mówi Martin Lindstrom ,ekspert ds. marek z listy Fortune 100 i autor „Logika Zakupów: Prawda i kłamstwa o tym, dlaczego kupujemy.”

„Dopamina się zwiększa aż wyczerpiemy naszą kartę kredytową” . Zazwyczaj haj dopaminowy wtedy opada i wzrasta poczucie winy, chyba że… jest to para butów. „Kupujący wówczas podświadomie tłumaczą sobie, że buty to coś bardzo praktycznego, co mogą wykorzystywać wielokrotnie w ciągu tygodnia – więc trzymają się tego przyjemnego uczucia dłużej „, mówi Lindstrom .

Ale to nie tylko dopamina jest odpowiedzialna za ten obuwniczy haj.

Ten dobry nastrój pochodzi również z innej reakcji mózgu , mówi Lindstrom . Zakup nowego obuwia stymuluje obszar mózgu kory przedczołowej nazwane miejscem kolekcjonowania. „Buty są przedmiotami kolekcjonerskimi, niezależnie czy kobiety zdają sobie z tego sprawę czy nie „, mówi Suzanne Ferriss, redaktor „Footnotes: On Shoes”. Wystarczy zdać sobie sprawę z tego, jak często są one przechowywane pomysłowo na gustownych półkach, drewnianych regałach, itp „Są jak rzeźby” mówi Ferriss . W efekcie , zbierając wszystkie typy butów, kobiety zapewniają sobie mini strzały adrenaliny podobne do zadowolenia kolekcjonerów znaczków gdy uda im się zdobyć rzadkie znalezisko.

 

Siła Wyższa

Wszystkie te wspaniałe uczucia są zintensyfikowane po kupieniu wysokich obcasów … ale w dalszym ciągu to tylko biologia a nie Jimmy Choo, czy Jeff  Campbell w pracy .

„Podobnie jak większość zwierząt , jesteśmy tak skonstruowani, że wysoki wzrost utożsamiamy z mocą” mówi Helen Fisher, profesor antropologii na Uniwersytecie Rutgers . „Wysokie obcasy mogą dosłownie podnieść Twój status społeczny, bo jesteś wyższy , gdy je nosisz”.

Obcasy noszą także wyraźne znaczenie historyczne. W poprzednich wiekach, tylko bogaci nosili wysokie obcasy – wszyscy pozostali mieli praktyczne obuwie do codziennej pracy fizycznej „Buty były miarą klasy „, mówi Fisher, a my wciąż mamy trochę z tego nastawiania – jest ono w pewnym stopniu zakorzenione w nas”.

 

Seksualne powody

Teraz idźmy jeszcze wyżej – szpilki – i kolejny element mocno wpływający na nasze umysły: sex. Szpilki są niewątpliwie sexy, ale dokładnie dlaczego?

„Kiedy kobieta je nosi, przyjmuje pierwotną postawę godową zwaną wykrzywieniem kręgosłupa”, mówi Fisher. „Jej pośladki podnoszą się, a plecy wyginają się w kształcie łuku”.

Ale chodzi o coś więcej niż tylko jak gorąco twój tyłek wygląda. Według Daniela Amen’a, autora „Mózgu w miłości”, nasze umysły są skonstruowane w taki sposób , że mogą powiązać stopy z seksem. „Obszar mózgu, który łączy się z narządami płciowymi jest tuż obok miejsca, które zajmuje się stopami” mówi Dr Amen. „Te regiony dzieli neuronowy pomost, które może wyjaśniać, dlaczego buty mogą być erotyczne.”

2 thoughts on “Kobiety i buty – opowieść o miłości

  1. says

    Bardzo ciekawe, zwłaszcza informacja o tym, że rejon mózgu odpowiedzialny za sex jest tak blisko rejonu odpowiedzialnego za stopy :)

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>